Ах, тези 18! Една от най-прекрасните възрасти в живота. Светът е пред теб. Вече не си дете. С цялото си сърце вярваш, че можеш да го промениш. Имаш в себе си сигурност, основана на това, че родителите ти са се грижили за теб. В тези времена тревогите са по-малко, пише. Блогърът Марк, чиито разсъждения за живота ви представяме понякога, разказва за интересен случай, свързан с тази възраст (marcandangel.com). Ето какво пише той:
„Тази сутрин четях книга в кафене на любимия ми плаж, когато 18-годишно момче седна до мен и каза „Това е страхотно четиво, нали?”. Започнахме да си говорим. Каза ми, че ще се дипломира в гимназията след няколко седмици… „Но нямам никаква идея какво искам да правя с живота си”, ми каза той. „Точно сега се нося по течението”. И след това с нетърпеливи и честни очи започна да ме пита един след друг следните въпроси: „Какво работиш?, Къде и как реши да правиш това, което искаш да правиш?, Защо правиш това? Защо не правиш онова? Има ли нещо, което искаш да си направил по различен начин?” И т.н. Отговорих на тези въпроси по възможно най-добрия начин и опитах да дам порядъчни съвети за времето, с което разполагах.”
„На връщане за вкъщи осъзнах , че разговорът ми с него ми е подействал доста носталгично. Припомни ми за времената преди 10 години. Така, започнах да мисля за тези въпроси отново и започнах да си представям всички неща, които ми се иска някой да ми беше казал, когато бях на 18”, казва Марк. След което изброява своите 18 житейски урока за 18-годишните.
 
1. Посвети се на това да правиш много грешки. Грешките те учат на важни уроци. Най-голямата грешка, което можеш да направиш, е да не правиш нищо, защото те е страх, че ще сгрешиш. Затова не се колебай и не се съмнявай в себе си. Помни, ако не действаш, никога няма да знаеш със сигурност и ще останеш на същото място завинаги.
 
2. Намери тежка работа, която обичаш да вършиш. Не избирай специалност, защото е популярна или статистически създава завършващи, които след това изкарват най-много пари. Най-добрата кариера е основана на следния ключов избор: открий трудна и тежка работа, с която обичаш да се занимаваш.
 
3. Инвестирай време, енергия и пари в себе си всеки ден. Когато го правиш на тази възраст, никога няма да загубиш и с времето ще промениш траекторията на живота си. Ти просто си продуктът на това, което знаеш.
 
4. Изследвай нови идеи и възможности често. Колкото по-уникални изживявания имаш, толкова по-интересна става историята ти. Търси колкото може повече житейски изживявания и се старай да ги споделяш с хора, за които те е грижа. Да не правиш нещо означава да не живееш.
 
5. Когато изостряш кариерните ти умения, фокусирай се повече върху по-малкото. Помни, че обществото издига на пиедестал експертите. Усиления труд има значение, но не и ако е разпръснат в множество посоки. Стесни фокуса си върху това да учиш умения за определена кариера и да ги усъвършенстваш.
 
6. Хората не четат мислите ти. Кажи им какво ти минава през главата. Те никога няма да разберат как се чувстваш, ако не им кажеш.
 
7. Прави бързи решения и действай незабавно.
 
8. Приеми и прегърни шанса. Независимо колко добра или лоша е ситуацията сега, тя ще се промени. Това е нещо сигурно. Затова прегърни промяната.
 
9. Не се тревожи прекалено много за това какво другите хора мислят за теб. В по-голямата част от времето мнението им няма значение.
 
10. Винаги бъди честен със себе си и с останалите. Да живееш честен живот създава спокоен ум, а спокойният ум в живота е нещо безценно.
 
11. Говори с много, различни хора в университета ти и в първите години на кариерата ти. С шефове, с колеги, с професори, съученици, членове на организации и клубове. Общувай със студенти извън специалността ти.
 
12. Остани седнал сам на тишина за поне 10 минути дневно. Прави това всеки ден. Използвай време, за да мислиш, планираш, разсъждаваш и мечтаеш. Креативното и продуктивно мислене разцъфтява на тишина.
 
13. Задавай много въпроси. Най-голямото приключение е способността да разпитваш и събираш сведения. Понякога процесът на питане е по-важен от отговорите.
 
14. Използвай всички източници, до които имаш достъп. Често хората се учудват как други с физически недъзи показват изключителни, впечатляващи белези на емоционално щастие. Питат се как би могъл човек в подобно положение да бъде толкова щастлив. Отговорът е, че тези хора се радват напълно на физическите ресурси, с които разполагат. Историята познава стотици примери. Например певецът Стиви Уондър, който не може да вижда, но със слуха си превърна страстта си към музиката в невероятна кариера, заслужила 25 награди „Грами”.
 
15. Живей под възможностите си. На тази възраст живей комфортен живот, не разточителен живот. Недей да харчиш, за да впечатлиш другите. Не се заблуждавай, че богатството се измерва в материално обекти.
 
16. Уважавай възрастните и ги карай да се чувстват добре. В живота и в бизнеса не се брои толкова много какво казваш, а как караш хората да се чувстват. Затова уважавай най-възрастните, най-малките, и въобще всички между тях. Няма граници и класи, които да определят, че една група заслужава или не заслужава уважение.
 
17. Бъди отличен в това, което правиш. Бъди най-добрият в работата ти и в хобитата ти. Създай си репутация на постоянно превъзходство.
 
18. Бъди който искаш да бъдеш. Следвай сърцето си. Бъди, който чувстваш, че си роден да бъдеш. Някои от нас са родени музиканти, други поети, трети предприемачи. Независимо с какво решиш да се занимаваш в живота си, по-добре го избери такова, че да го чувстваш с всяка клетка на тялото си. Не губи време да изпълняваш чужди мечти.
 
Източник: http://www.obekti.bg