Меню
Вашата количка

Махалото на шестото време

Махалото на шестото време
Махалото на шестото време
Изчерпан
Махалото на шестото време
Махалото на шестото време
Махалото на шестото време

Даниил Иванович Ювачов е роден на 30 декември 1905 г. в Санкт-Петербург. Първият му достигнал до нас литературен опит е от 1922-ра - тогава се появява и псевдонимът Хармс.
На 9 октомври 1925 г. той подава заявление за прием в Ленинградския отдел на Всерусийския Съюз на поетите, представяйки две тетрадки със свои стихотворения, и на 26 март 1926 г. е приет там. Членува в множество литературни обединения, най-важното от които е Обединението за Реално Изкуство (ОБЕРИУ). На 28 януари 1928 г. в Дома на печата се състои знаменитата обериутска вечер "Три леви часа" с четене на стихове, прожекция на кинофилм и представянето на Хармсовата пиеса "Елизавета Бам". Пресата посреща по унищожителен начин дръзкото събитие, но въпреки това обериутите продължават да четат своите произведения пред най-различна аудитория, а Хармс започва да работи в няколко издания за деца. Адаптирайки се към новата читателска публика, той пренася в текстовете си за деца множество мотиви и самата естетика на творчеството си за възрастни - било е немислимо то да се появи в печата. Пречка за това са били не само разминаванията и очевидното противопоставяне на тогавашните идеологически постановки, но и експериментирането със "смисловото безсмислие", което отблъсква както масовия читател, така и съвременната на Хармс литературна критика.
На 10 декември 1931 г. той е арестуван и осъден на тригодишен затвор, но впоследствие присъдата му е изменена и прекарва пет месеца на заточение в Курск. При завръщането си в Ленинград Хармс не променя творческия си мироглед и не прави никакви компромиси с господстващия режим, за което ще заплати с живота си десетина години по-късно.
Два месеца след началото на Втората световна война, на 23 август 1941 г., Хармс отново е арестуван и след половингодишни перипетии умира на 2 февруари 1942 г. в затворническа болница в Новосибирск. Според други източници той е умъртвен в психиатрична клиника.
Лесно би могло да се случи така, че за творчеството му да съдим единствено от двете стихотворения в сборниците на ленинградските поети от средата на двайсетте и петдесетината прозаични и сгихотворни текста за деца, публикувани в детските списания. За щастие става другояче - през септември 1941 г. Марина Малич, съпругата на арестувания по това време писател, предава архива му на един от най-близките му приятели - Я. Друскин, а три години по-късно тя му дава още една подборка от ръкописите на Хармс. Така наследството на този уникален авангардист, изпреварил творчеството на Йонеско и Бекет, бива спасено от унищожение.
Подборът на стиховете от настоящата книга е дело единствено на преводача. Постарах се да представя поезията на Хармс в нейните най-различни аспекти и проявления. Включените в томчето стихотворения обхващат периода от 1928 до 1941 г., а във формално отношение се простират от полюса на абсолютното разрушаване на всякакви канони и представи за поезията до полюса на най-строгото спазване и съобразяване с особеностите на класическото стихосложение. Това е първият поетичен сборник на Даниил Хармс, излязъл в България, и да се надяваме, че няма да бъде и последният.

Книги
Автор Даниил Хармс
Издател Литавра
Език български
Размери 15x15
Година на издаване 2005
Брой на страници 30
Корици меки
Тегло 65 грама
Баркод 1116931000008

Напишете отзив

Бележка: HTML не е преведен!
Лош Добър
  • Наличност: Изчерпан 
  • Продукт: 1116931000008
3.00лв