Меню
Вашата количка

Моят Вагнер със Софийската опера или хроника на едно приключение

Моят Вагнер със Софийската опера или хроника на едно приключение
Моят Вагнер със Софийската опера или хроника на едно приключение
Моят Вагнер със Софийската опера или хроника на едно приключение
Моят Вагнер със Софийската опера или хроника на едно приключение
Моят Вагнер със Софийската опера или хроника на едно приключение
Историята на поставянето на прочутата тетралогия на Рихард Вагнер на българската оперна сцена
 
„През четирите години на осъществяването за първи път у нас на знаменития 15-часов цикъл работихме заедно 52 артисти, над 200 души творчески и изпълнителски състав и още толкова от техническите служби, ателиетата и т.н. Така всеки от нас дава своя личен принос към световното честване на 200-годишнината от рождението на гениалния германски композитор и мислител Рихард Вагнер“, коментира директорът на Софийската опера и балет Пламен Карталов, инициатор и режисьор на проекта.
 
В тетралогията всички солисти са българи - главно от Софийската опера, а също така и наши артисти, които правят кариера в Германия.
 
За „Пръстенът на нибелунга” има по два или три състава за водещите роли. Дори и в родината на Вагнер няма трупа, която само със свои солисти да постави прочутата тетралогия.
 
Сред артистите са Мартин Цонев, Николай Петров, Костадин Андреев, Бисер Георгиев, Ангел Христов, Петър Бучков, Мартин Илиев, Даниел Острецов, Красимир Динев, Йорданка Дерилова, Баясгалан Дашням, Цветана Бандаловска, Марияна Цветкова, Благовеста- Мекки Цветкова и др.
 
Диригент на цикъла е Ерих Вехтер. Художник е Николай Панайотов.
 
 
Пламен Карталов създава впечатляващи със сценичната си интерпретация произведения от българските композитори Панчо Владигеров, Любомир Пипков и Иван Спасов.
 
По негова инициатива се осъществяват грандиозни зрелищни оперни постановки на открито – „Ивайло“ от Марин Големинов и „Цар Калоян“ от Панчо Владигеров, поставени на „Сцената на вековете“ на историческата крепост Царевец във Велико Търново, на същото историческо място, където се развива оперното действие.
 
По случай 400 години от рождението на оперното изкуство (1997 г.), Пламен Карталов създава фестивала „Опера на площада“, с който превръща най-големия софийски площад – „Александър Батемберг“, в сцена за мащабни оперни спектакли на открито, привличащи оперна публика от цял свят („Аида“, „Атила“, „Кармен“, „Княз Игор“, „Турандот“, „Севилският бръснар“, „Сватбата на Фигаро“, „Цар и дърводелец“, „Мадам Бътерфлай“ и др.). Създава и летния фестивал „Опера в парка“.
 
През март 2009 г. поставя за първи път в България операта „Дон Кихот“ на Масне. Също, за първи път в България, осъществява своя грандиозен проект – реализацията на гениалната тетралогия „Пръстенът на нибелунга“ от Рихард Вагнер, посветена на 200-годишнината от рождението на композитора. От 2010 г. насам, всяка година поставя по едно заглавие от цикъла (”Рейнско злато“, „Валкюра“, „Зигфрид“), а през юни 2013 г., след премиерата на „Залезът на боговете“ (22 май 2013 г.), се играят неговите постановки на всичките части на прочутата тетралогия. „Пръстенът на нибелунга“ се играе за първи път в България и на Балканите и с неговото поставяне Софийската опера и балет се включва в световните тържества, по случай 200-годишнината от рождението на Рихард Вагнер.
Книги
Издател Захарий Стоянов
Брой страници 1048
Език български
Размери 17х24
Година на издаване 2020
Корици твърди
Тегло 2527

Напишете отзив

Бележка: HTML не е преведен!
Лош Добър
  • Наличност: В наличност 
  • Продукт: 9789540913704
45.00лв
Купи