Меню
Вашата количка

Новата енергетика Ч.2: Фотоволтаици, ветрогенератори, водород

Новата енергетика Ч.2: Фотоволтаици, ветрогенератори, водород
Новата енергетика Ч.2: Фотоволтаици, ветрогенератори, водород
Изчерпан
Новата енергетика Ч.2: Фотоволтаици, ветрогенератори, водород
Новата енергетика Ч.2: Фотоволтаици, ветрогенератори, водород
Новата енергетика Ч.2: Фотоволтаици, ветрогенератори, водород

20% по-малко парникови газове, 20% по-малко енергопотребление и 20% повече възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) до 2020 г.. Това са новите рамки на европейската енергетика. В новата енергетика доминират локалните ВЕИ. Като пример може да се посочи широкото разпространение на соларните фотоволтаични електрогенератори на сградите в неслънчевата Германия, както и бързото им развитие в слънчевата Калифорния. Масовото използване на слънчевата енергия практически няма географски и климатични ограничения. Но тя е много подходяща за ползване у нас, поради големия брой слънчеви часове годишно.

Локалните ветроресурси в населените места могат също да бъдат енергийно оползотворени чрез иновативни ветрогенератори и ко-генератори, които са представени в тази двутомна книга. Те са ниско-шумни и достатъчно ефективни в хибридни ветро-фотоволтаични съоръжения.

В книгата са описани редица авторски разработки, под патентна закрила, на енергийни технически средства, ползващи неизчерпаемите възобновяеми източници. Акцентите в книгата са върху: практическото преобразуване на слънчевата енергия чрез фотоволтаици; приложната вятърна енергетика и водородо-водните енергийни трансформации.

Главното предимство на новите технологии за тънкослойните фотоволтаици е ниската им цена. Важни техни предимства са, че твърде слабо пада производителността им при нагряване и работят отлично при разсеяна светлина. При същите условия кристалните фотоволтаици са ниско ефективни, макар че максималната им производителност за единица огряна от слънцето площ, достига до два пъти по-високи стойности, от тази на некристалните силициеви модули. Затова, за кристалните силициеви модули се използват непрекъснато насочващи ги към слънцето системи и допълнително охлаждане, което оскъпява и инсталацията като цяло. Именно тази конкурентност между различните видове фотоволтаици е една от главните причини да се търсят оптималните технически и инвестиционни решения за всеки фотоволтаичен проект. Без съмнение, каквито и да са фотоволтаици, където и да са монтирани у нас ще произвеждат електричество. Но доколко неговата себестойност ще бъде ниска, зависи от оптимизирането не само на енерготехническите, но и на инвестиционно-икономическите параметри на всеки проект. Затова такива проекти се правят в четири фази. С внедряването на съвременни тънкослойни фотоволтаици и при оптимално проектиране на соларни фотоволтаични системи, може в близко бъдеще цената на тока от фотоволтаиците да стане конкурентна на тази от публичните мрежи, която непрекъснато нараства.

Книги
Автор Георги Тончев
Издател Ековат технологии,2005
Език български
Размери 23x17
Година на издаване 2008
Брой на страници 170
Корици меки
Тегло 196 грама
Баркод 1130524000008

Напишете отзив

Бележка: HTML не е преведен!
Лош Добър
  • Наличност: Изчерпан 
  • Продукт: 1130524000008
26.00лв