С любящо сърце, най- простите неща се обгръщат с различно чувство на удовлетворение. Ако сме щастливи, дори и чаша вода ще ни изглежда прекрасна, Но ако не сме тогава и най-вкусното няма да ни задоволи, казва Геше Тензнг
 
 
Кой е той
 
Геше Ларампа Тензинг Тамдинг е роден през 1965 г. в с. Чедам, Провинция Дагяб (Кхам), в Тибет. Пръв негов учител е баща му. Когато Геше-Ла става на 11 г., баща му умира в резултат на травмите, преживени от него през 7-те години прекарани в китайски затвор. Геше-Ла решава да последва стъпките на своя чичо Кхен Ринпоче, който по това време е вече в Индия, и през 1977 г. избягва през Хималаите в Непал.
 
Чичо му го взема в Бодхгая, където е ръкоположен за монах от Негово Светейшество ДалайЛама. След даването на монашески обет, Негово Светейшество дава разрешение на Геше Тензинг Тамдинг  да започне обучение в института по Будистка философия в Дхарамсала.  Той завършва учебната програма вместо за 10 за 5 години и получава своята степен Геше.
 
Кандидатства пред Негово Светейшество за приемане в манастира Ганден, където е приет в 10-ти клас след успешни изпити през 1982 г. Десет години по-късно през 1992 г. той завършва своето Геше-обучение. Отново Негово Светейшество му дава позволение за произвеждане в по-висока степен на Геше Лхарампа, която той преминава с отличие и става един от най-младите Геше Лхарампа в манастира.
 
През 1993 г., веднага след вземане на изпитите, негово Светейшество го изпраща в Тайван, впоследствие в Хонг Конг и САЩ да преподава Ламрим в различни центрове.
 
Геше Тензинг основава центрове за обучение в Дхарма в Сингапур и Малайзия. През 1995 г. пристига за първи път в Испания, за да посети своя чичо Кхен Ринпоче и преподава в негови центрове.
През 1999 г. провежда курсове в Испания, Англия и Германия. През 2002 г., когато  неговият  чичо Кхен Ринпоче, игумен на манастира Ганден, умира, Геше Тензинг Тамдинг се връща там, за да подреди неговите книги и записки и да подпомогне манастирската администрация.
 
Неговият чичо го посочва за свой наследник на 5-те Будистки Центрове в Испания, където Геше Тензинг започва своята дейност през 2003 г. От тогава той изгражда повече от 15 нови Будистки Центрове в Испания. Главната му резиденция е в Менорка.
 
ОТ 2010 година Геше Тензинг Тамдинг  строи будистки манастир в Оренсе -  Испания.
 
В този  център ще се преподават както  будистка философия , така и всички основни науки, изучавани в тибетсктите манастири.В Границите на манастира ще бъде разположена и най – голямата библиотека със будистки свещени текстове, които предстои да бъдат превеждани на няколко езика, един от които и български.
 
Геше Тензинг е духовен водач на будистки центрове  университети  в Япония, САЩ, Сингапур, Тайван, Малайзия, Австралия, Франция,Никарагуа, Салвадор, Венецуела, България и  над 16 будистки центрове в Испания., където преподава 10 годишен курс по будистка философия.
 
Геше Тензинг Тамдинг прекарва 27 години от живота си в манастира „Ганден Шарце“ като развива дълбоки познания в областта на тибетската граматика, литературата, религиозни текстове и развиването на дебати. Завършва всички курсове  от петте по-висши сфери на познанието като Будисткото усъвършенстване на проникновението, Мадхиямика, Метафизика, Логика и Монашеска дисциплина, постигайки най-големите академични отличия в традицията Гелуг.
 
Геше Тензнг е бил и личен преводач на Негово Светейшество Далай Лама ХІV при изнасянето на важни духовни  и религиозни церемонии пред китайското население. Получавайки най-висшето признание Геле Ларампа и бидейки най-младият Геше  Ларампа, Далай Лама изпраща Геше Тензинг да разпространи автентичната Дхарма в монашеските институции и будистки центрове по света.
 
На своите лекции Геше Тензин пресъздава един различен поглед  върху предизвикателствата на корпоративния свят и мениджмънт, служейки си с вековните принципи на будисткото учение.
Той е и единственият тибетски монах, освен  Далай Лама, който е лектор в световно известното лондонско бюро ”Селебрити спикърс”
 
А ето какво казва Геше Тензин
 
Ако искаме да срещнем вътрешния мир, първо трябва да търсим в нас самите, в собствения ни ум, за да идентифицираме онова което нарушава този мир. Умът е отговорен както за нашето благоразположение така и за неразположението ни, допринася за приятните и неприятни преживявания.
 
Той е този, който създава вътрешното ни състояние, той е като цар който управлява, той дава заповед да говорим, да се изразяваме, да се движим, да извършваме всяко едно от нас действие. Този вътрешен мир, това усещане, което всички ние търсим в обкръжението си, няма да ни бъде даден отвън, не е нещо което расте по земята или може да падне от небето. Не е произведено във фабрика, нито можем да го купим в супермаркета.
 
Това вътрешно спокойствие е нещо, което можем да постигнем само ние самите и което трябва да развиваме в собствения си ум. Когато сме сами трябва да наблюдаваме ума си, а когато сме в компания, трябва да внимаваме какво казваме. 
 
В подобни случаи нека си спомняме стиховете на Шантидва: „Ако нещо може да се поправи защо да си нещастен? Ако нещо не може да се поправи, с какво ще ти помогне да си нещастен?”
 
Милосърдие и правилна етика
 
„Да живеем в хармония с останалите. Ако не можем да им помогнем, то нека поне не ги нараняваме. Ако на нас самите не ни допада болката и ни харесва щастието, Как може другите да не желаят същото?”. Нека изразим милосърдието си чрез думи и усмивка. С любящо сърце, най- простите неща се обгръщат с различно чувство на удовлетворение. Ако сме щастливи, дори и чаша вода ще ни изглежда прекрасна,  Но ако не сме тогава и най-вкусното няма да ни задоволи”.
Източник: http://epicenter.bg