Меню
Вашата количка

Гоблен, извезан с дяволски опашки. Есета

Гоблен, извезан с дяволски опашки. Есета
Гоблен, извезан с дяволски опашки. Есета
Гоблен, извезан с дяволски опашки. Есета
Гоблен, извезан с дяволски опашки. Есета
Гоблен, извезан с дяволски опашки. Есета
Венцеслав Константинов е есеист и преводач на художествена литература. Като гост на Берлинската артистична програма към DAAD живее в Германия. Пребивава в Нюйоркския щатски университет в Дженесио. Изнася лекции в университети на Берлин, Лайпциг, Марбург, Виена, Прага, Берн, Цюрих, Лозана и др. Публикува студии, есета и статии върху немска, австрийска, швейцарска и българска литература. Превел е над тридесет романа, драми и сборници. Съставител и преводач е на антологиите Австрийски разказвачи, До границата на виреене. 10 немски разказвачи от ХХ век, Светлината на света. 100 немски поети от XII до XX век, Сън с флейта. 130 немски разказа от XX век, Немски есета и студии от XX век и др. Носител е на Наградата за преводаческо изкуство на Федералното министерство за образование и култура във Виена. Автор е на есеистичните книги Писатели за творчеството (2007) и Флейтата на съня (2010). Живее в София и в родопското село Солища - като писател и преводач на свободна практика.

Тази книга предлага петдесет размишления върху благодатта на думите, смисъла и границите на словото, значението и багрите на мълчанието. Какво отличава изказа на поета от повседневното говорене? Думата на поета пониква от неговия инстинктивен опит, тя носи предмисъл, която още не е изкристализирала в реч, живее от наситеността на бляна, от халюцинацията на мечтата, от властта на спонтанния жест. Поетът не търси истината, той я създава. Владетелят на думите сънува своите фантастични, загадъчни, заклинащи съновидения - и неговата словесна стихия, поради художествената мощ, става по-действителна от самата реалност...

В обкръжението на големи литературни творби Венцеслав Константинов осмисля изкуството на творческото четене, всекидневието на красотата, изучаването на невидимия човек, копнежа по необикновеното, болката като инструмент на познанието, приключениятя с привидността, благодатното усамотение, живота в подражание и живота в спомена, диренето на изгубената самоличност, отломките от пейзажа на душата,


Есетата са споделен духовен опит, натрупван с десетилетия. Те ще се приемат от читателя – предимно младия – като прясна глътка сред потока от изхабена, мъртва, ненужна, но обсебваща с гръмогласието си информационна стихия.


"Венцеслав Константинов е сред малцината интелектуалци у нас, които системно и задълбочено представят западноевропейската литература пред българските читатели... Венцеслав Константинов е от тези личности, които с възторг откриваха (и анализираха, и разказваха умно за откритията и прозренията си) западноевропейската духовност."
Стоян Вълев
Книги
Автор Венцеслав Константинов
Издател Сиела
Език български
Размери 21x14
Година на издаване 2011
Брой на страници 148
Корици меки
Тегло 194 грама

Напишете отзив

Бележка: HTML не е преведен!
Лош Добър
  • Наличност: В наличност 
  • Продукт: 9789542809661
8.00лв
Купи