Меню
Вашата количка

Етногеография

Етногеография
Етногеография
Изчерпан
Етногеография
Етногеография
Етногеография

Етногеографското познание се заражда още в Древността (средата на I хилядолетие пр. Хр.), когато се заражда и научното познание въобще. Названието на тази област от научното познание произлиза от три гръцки съставки: "етнос" (народ), "гео" (земя) и "графос" (описание). В буквален превод Етногеография означава описание на народите на Земята.
Още от Древността е съществувала тясна връзка между географията и етнографията, защото културните особености на различните общности от хора са били обект на интерес, наблюдение и описване от страна на древните географи. Същевременно този интерес се е запазил през вековете и това се дължи на факта, че винаги географският фактор и особеностите на територията са оказвали силно влияние върху процесите, протичащи постоянно между етносите и вътре в тях. Географската среда фактически е била и е среда за развитието на човешкото общество (Анучин, 1982). Както казва Лев Гумилев (2002), "природната форма на съществуването на вида Ното 8ар1еп8 е етносът, и различията между етносите се определя не от расата, езика, религията, образоваността, а от стереотипа на поведение на хората, което се явява висша форма на активната адаптация на човека в ландшафта". От това следва, че изучаването на етносите е и географска проблематика. От друга страна, човекът оказва постоянно въздействие върху природата поради обществената необходимост, а не само поради личните му нужди. Човешкото общество де факто винаги е било и ще бъде специфична част от природата. Въздействието на природата върху човешкото общество се проявява както в пространството (хорология), така и във времето (хронология). Единството между хронологията и хорологията е неоспоримо доказано през вековете и то оказва въздействие върху хората и днес по три основни начина:
- чрез естественото изменение на географската среда, което личи най-добре при заледяванията и топенето на ледовете;
- чрез влиянието на различията в териториалните комплекси на географската среда;
- чрез влиянието на еднообразието на географската среда върху нашите
прадеди, които са обитавали продължително време една и съща територия.
Хората винаги са били принудени да се приспособяват към географската среда, срещайки се постоянно с нови нейни компоненти. Този процес на постоянна адаптация първоначално е имал 2 противоречиви тенденции: чисто биологично приспособяване към природните условия, които слабо са се променяли в Древността; приспособяване към промените в природата, предизвикани от самите хора и по-конкретно от техните обществено необходими дейности.
В крайна сметка адаптацията на хората към природната среда винаги е имала видими последствия, които са изразени в куртурните особености на човешките общности, живели при различни природни условия.
Петър Славейков

Книги
Автор Петър Славейков
Издател УИ
Език български
Размери 24x17
Година на издаване 2006
Брой на страници 732
Корици твърди
Тегло 1312 грама
Баркод 1123688000007

Напишете отзив

Бележка: HTML не е преведен!
Лош Добър
  • Наличност: Изчерпан 
  • Продукт: 9540724201
20.00лв